Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü

TKDK İl Koordinatörü Mustafa Mansur YALVAÇER, AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim USLU ve Ahmet Sami CEYLAN’ı makamlarında ziyaret ederek Kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.


TKDK Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur YALVAÇER, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim USLU ve AK Parti Çorum Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ahmet Sami CEYLAN’ı makamlarında ziyaret ederek Kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Çorum’a sağladığı desteklerin detaylı olarak değerlendirildiği ziyarette İl Koordinatörü YALVAÇER, önümüzdeki aylarda sözleşme süreci aşamasına gelecek IPARD-II 1.Çağrı dönemiyle ilgili bilgiler verdi. YALVAÇER, IPARD -II döneminde de Çorum’a Süt İneği, Kırmızı Et, Yumurta Tavukçuluğu, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Bal ve Arıcılık Ürünleri, Yenilenebilir Enerji vb. birçok proje için çalışma yapacaklarını söyledi.
2011 yılında proje başvurusu almaya başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD-I döneminde 15 çağrı da başvuru aldığını belirten YALVAÇER, “15 çağrı döneminde 776 başvuru yapılmış 528’i sözleşmeye bağlanmıştır. TKDK 528 proje ile memleketimize 145 Milyon TL’lik yatırım yapılmasını sağlamış, yatırımcılara da 69,3 Milyon TL hibe sağlamıştır. Ayrıca faydalanıcılarımıza IPARD yatırımlarının muaf tutulduğu vergiler sayesinde yaklaşık 20 Milyon TL dolaylı bir katkı daha sağlanmıştır.
TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü tamamı AB standartlarında olmak üzere 528 projeye destek vermiştir. IPARD bir döneminde hibe tutarlarına göre sektörlere dağılımı şöyledir:

*Süt üretim tarımsal işletmeler tedbirinde 33 projeye 38.2 milyon lira.

*Et üreten tarımsal işletmeler tedbirinde 9 projeye 5.6 milyon lira.

*Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması tedbirinde bir projeye 595 bin lira.

*Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması tedbirinde 3 projeye 3.7 milyon lira.

*Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi tedbirinde 475 projeye 16 milyon lira.

*Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi tedbirinde iki projeye 595 bin lira.

*Kırsal turizm tedbirinde 2 projeye 545 bin lira tutarında hibe ödemesi yapılmıştır.

Diğer taraftan, gençlere ve kadınlara uyguladığımız pozitif ayrımcılıkla, toplam yatırımların yaklaşık yüzde 20’si 40 yaş altı (104) genç yatırımcı tarafından yatırımların yüzde 10’u ise, (55) kadın girişimcimiz tarafından hayat bulmuştur.

Çorum’da TKDK desteğiyle yapılan  yatırımlar neticesinde toplam 841 kişiye istihdam sağlanmıştır. İlimizde IPARD-I kapsamında hibe desteği verdiğimiz 25.304 adet makine ekipmanının yanı sıra, geçtiğimiz dönemde ayrıca kurumumuz tarafından 249 adet traktör alımı desteklenmiştir.

IPARD-II birinci çağrı döneminde başvurular alınmış olup, değerlendirme süreci devam etmektedir. IPARD-II döneminde süt sektörü, et sektörü, (kırmızı ve kanatlı et) manda ve kaz yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu sektörü, meyve ve sebze, su ürünleri, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi (süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide, fidan, çiçek soğanı, misel) arıcılık, zanaatkarlık, kırsal turizm, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları desteklenecektir. Yakın zamanda IPARD-II ikinci çağrı döneminin açıklanması beklenmektedir.”
İl Koordinatörü YALVAÇER konuşmalarında; Bu desteklemeler sayesinde Çorum’da 33 adet Süt üreten tarımsal işletme, 9 adet Et üreten tarımsal işletme, 7 adet AB standartlarında kesimhane, soğuk hava deposu, Et ve Süt Ürünleri işlenmesi ve pazarlanması, 475 adet çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, 2 Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi ile 2 adet Kırsal turizm projesi gerçekleştirilmiştir” dedi.
 
 
 
BİMER