Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü

İl Koordinatörümüz Mustafa Mansur YALVAÇER Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim USLU'yu ziyaretlerinde İlimize yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi.


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu’yu Türkiye Büyük Millet Meclisinde ziyaret etti.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Çorum’a sağladığı desteklerin detaylı olarak değerlendirildiği ziyarette İl Koordinatörü Yalvaçer, önümüzdeki aylarda sözleşme süreci aşamasına gelecek IPARD-2 1.Çağrı dönemiyle ilgili bilgiler verdi. Yalvaçer, IPARD -2 döneminde de Çorum’a Süt İneği, Kırmızı Et, Yumurta Tavukçuluğu, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Bal ve Arıcılık Ürünleri, Yenilenebilir Enerji vb. birçok proje için çalışma yapacaklarını söyledi.

TKDK ÇORUM’A 528 PROJEYLE
145 MİLYON TL’LİK YATIRIM SAĞLADI

2011 yılında proje başvurusu almaya başlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD-1 döneminde 15 çağrı da başvuru aldığını belirten Yalvaçer, “15 çağrı döneminde 776 başvuru yapılmış 528’i sözleşmeye bağlanmıştır. TKDK 528 proje ile memleketimize 145 Milyon TL’lik yatırım yapılmasını sağlamış, yatırımcılara da 69,3 Milyon TL hibe sağlamıştır. Ayrıca faydalanıcılarımıza IPARD yatırımlarının muaf tutulduğu vergiler sayesinde yaklaşık 20 Milyon TL dolaylı bir katkı daha sağlanmıştır. Bu desteklemeler sayesinde Çorum’da 33 adet Süt üreten tarımsal işletme, 9 adet Et üreten tarımsal işletme, 7 adet AB standartlarında kesimhane, soğuk hava deposu, Et ve Süt Ürünleri işlenmesi ve pazarlanması, 475 adet çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi, 2 Yerel ürünler ve mikro işletmelerin geliştirilmesi ile 2 adet Kırsal turizm projesi gerçekleştirilmiştir” dedi.

249 TRAKTÖR, 25.304 MAKİNE EKİPMAN DESTEĞİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun yüzde 50 hibe ile Çorum’da üreticilere 249 traktör için 10 Milyon TL hibe verdiğini de söyleyen YALVAÇER, “Bu desteklemeler girişimcilerimize, çiftçilerimize destek sağlarken 104’ü genç, 55’,i kadın faydalanıcı olmak üzere toplam 841 kişiye istihdam sağlamıştır. Ayrıca çiftçilerimize 25.304 adet makine ekipman desteği sağlamıştır” dedi.
BİMER