Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü

TKDK ÇORUM İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ YOĞUN GEÇEN IPARD I PROGRAMININ DEĞERLENDİRMESİNİ YAPTI.


Geçen 5 yıl içerisinde, faydalanıcı katkılarıyla birlikte ilimizde toplamda 145 Milyon Lirayı bulan yatırım kapsamında TKDK tarafından çiftçilerimize, yatırımcılarımıza sağlanan toplam hibe tutarı 69 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca faydalanıcılarımıza IPARD yatırımlarının muaf tutulduğu vergiler sayesinde yaklaşık 20 Milyon Liralık  dolaylı bir katkı daha sağlanmıştır.
TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü Tamamı Avrupa Birliği standartlarında olmak üzere 528 projeye destek vermiştir. IPARD I döneminde hibe tutarlarının sektörlere göre dağılımı şöyledir ;
·         Süt Üreten Tarımsal İşletmeler tedbirinde 33 projeye 38,2 Milyon TL ,
·         Et Üreten Tarımsal İşletmeler tedbirinde 9 projeye 5,6 Milyon TL ,
·         Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbirinde 3 projeye 3,9 Milyon TL,
·         Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbirinde 1 projeye 595 bin TL,
·         Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbirinde 3 projeye 3,7 Milyon TL,
·         Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tedbirinde 475 projeye 16 Milyon TL,
·         Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi tedbirinde 2 projeye 595 bin TL,
·         Kırsal Turizm tedbirinde 2 projeye 545 bin TL tutarında hibe ödemesi yapılmıştır.
                Diğer taraftan, gençlere ve kadınlara uyguladığımız pozitif ayrımcılıkla, toplam yatırımların yaklaşık %20`si 40 yaş altı (104) Genç Yatırımcı tarafından;  yatırımların yaklaşık %10`u ise (55) kadın girişimcimiz tarafından hayat bulmuştur. Çorum İlinde TKDK desteği ile yapılan yatırımlar neticesinde toplam 841 kişiye istihdam sağlanmıştır.
                İlimizde IPARD I kapsamında hibe desteği verdiğimiz 25.304 adet makine-ekipmanın yanısıra,  geçtiğimiz dönemde ayrıca Kurumumuz tarafından 249 adet traktör alımı desteklenmiştir.
                IPARD II 1. Çağrı döneminde başvurular alınmış olup değerlendirme süreci devam etmektedir. IPARD II döneminde süt sektörü, et sektörü (kırmızı et ve kanatlı eti), manda ve kaz yetiştiriciliği, yumurta tavukçuluğu sektörü, Meyve ve sebze, su ürünleri, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi(süs bitkileri, tıbbi ve aromatik bitkiler, mantar, fide, fidan, çiçek soğanı, misel), arıcılık, zanaatkarlık, kırsal turizm, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları desteklenecektir. Yakın zamanda IPARD II 2. Çağrı döneminin açıklanması beklenilmektedir.
  
BİMER